Technologia ta oparta jest na łańcuchu bloków służących do magazynowania oraz przesyłania danych na temat transakcji, zawartych za pośrednictwem Internetu, poukładanych w postaci występujących kolejno po sobie bloków danych. Każdy blok mieści w sobie informacje o danej liczbie transakcji, po jego wypełnieniu danymi tworzy się następny blok, a następnie kolejny i kolejny, finalnie tworząc łańcuch bloków. W danych łańcuchu w odstępach wynoszących mniej więcej 10 minut tworzy się nowy blok, w którym przesyłane mogą być dane o wszelkiego rodzaju transakcjach, np. walutowych, obejmujących kryptowaluty, ale również udziałów czy też akcji. Blockchain często kojarzony jest z pojęciem Bitcoin i takie skojarzenie nie jest błędne, jednak niezwykle uproszczone. Bitcoin to pierwsza istotna implementacja technologii Blockchain, przez co samo pojęcie często tłumaczone jest poprzez zastosowanie łańcucha bloków Bitcoina.
Aktualnie łańcuch bloków wykorzystywany jest do wszelkiego rodzaju transakcji, jednak ciągły rozwój technologii dąży do wykorzystania jej w postaci księgi rachunkowej w sektorze bankowym, pomocy przy uwierzytelnianiu dokumentów, jako podpis cyfrowy w administracji państwowej oraz zapis notarialny. Wszystkie te transakcje mogą z powodzeniem odbywać jedynie pomiędzy dwiema stronami transakcji, bez potrzeby udziału instytucji zaufania publicznego. Potencjał Blockchain można również dostrzec w sektorze energetyki. Łańcuch bloków doskonale sprawdzi się w zakresie rozliczania transakcji kupna-sprzedaży pomiędzy mniejszymi producentami energii. Warto w tym miejscu przytoczyć osobistość Elona Maska, który swoje inwestycje rozszerzył o rozliczanie transakcji oraz dystrybucję z zastosowaniem technologii Blockchain.
Obecna technologia oraz moc obliczeniowa komputerów sprawiają, że łańcucha bloków jako księgi rachunkowej transakcji nie da się w żaden sposób podrobić. Według opinii specjalistów z zakresu bezpieczeństwa, aby złamać sieć blockchain niezbędna byłaby moc obliczeniowa równa połowie Internetu. Niemniej warto mieć na uwadze, że w momencie wprowadzenia komputerów kwantowych, niezbędne będzie wdrożenie zaawansowanych zabezpieczeń kryptograficznych. Kluczowym faktem jest to, że transakcje w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Każda próba modyfikacji jednego z bloków, niesie konsekwencje w postaci zmiany całego następnego łańcucha bloków. W momencie próby oszustwa, węzły blockchain w jednym momencie odkryją niezgodną transakcją zawartą w jednej z kopii księgi, co skutkuje odmową uwzględnienia jej w łańcuchu bloków. Blockchain to w pełni bezpieczny system, którego nie da się złamać, dzięki czemu w niedalekiej przyszłości możemy zaobserwować jego rozwój w zakresie wielu branż.
Technologia Blockchain rozwija się nieustannie, a ilość jej zastosowań wciąż rośnie. Można dostrzec trend tworzenia się setek startupów, które dzięki zastosowaniu crowdfounding gromadzą środki pieniężne na badania i rozwój. Inwestycje rządowe wielu Państw, które wynoszą miliony dolarów również wpływają na dynamiczny rozwój Blockchaina. Czego można spodziewać się dalej? Zapewne rozszerzenia zastosowania o kolejne gałęzie biznesu. Już wkrótce może stać się on praktycznym, technologicznym standardem obecnym w wielu najważniejszych branżach finansowych.