Technologia rozwija się nieustanie. W ostatnich latach coraz szybciej, często w takim tempie, że trudno za nią nadążyć. Sprawdzamy, które technologie mogą być hitem w 2019 roku.
Trudno nie zgodzić się z faktem, że innowacyjne technologie, dostęp do nich i wdrożenie w prowadzonym biznesie jest kluczowym elementem rozwoju i przewagi nad konkurencją. Cyfrowa transformacja dla wielu firm jest nadal postrzegana jako science fiction. A jednak nacisk na pozyskanie nowoczesnych technologii jest duży.
Według analizy Digital Transformation Index przeprowadzonej przez Dell Technologies wynika, że tylko 5% firm kwalifikuje się do kategorii liderów transformacji cyfrowej, 24% z nich to spółki, które opracowały plan transformacji i są obecnie na etapie wdrażania oraz inwestycji w tym zakresie. Pozostali, czyli aż 71% ankietowanych, to organizacje, które przygotowują plany lub dopiero się do tego przymierzają. Oznacza to, że zdecydowana większość przedsiębiorców jest mocno spóźniona.
Co ciekawe – 45% badanych polskich firm przyznaje, że posiadanie przestarzałej technologii może być głównym powodem do utraty konkurencyjności. Jednocześnie zwraca także dużo uwagi na powody takiego stanu rzeczy. Do głównych przyczyn podaje się częste zmiany w ustawodawstwie i przepisach, brak odpowiedniego budżetu oraz zasobów ludzkich zdolnych do przeprowadzenia zmian, nadmiar informacji płynących do firm, brak wsparcia ze strony kierownictwa oraz spójnej wizji transformacji cyfrowej.
Sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, systemy uczenia maszynowego to nie pieśń przyszłości, tylko technologie, które już dzisiaj mogą służyć do szybszej i dokładniejszej analizy spływających informacji. Robotyzacja to jeden z wiodących trendów. Najwięcej tego typu rozwiązań pojawia się w sektorach finansowym i medycznym, w których codziennie analizuje się olbrzymie zestawy danych. W tym pierwszym wykorzystuje się do tego sieci neuronowe, XGboost czy też SVM. Algorytmy pomagają wykrywać oszustwa, określać ryzyko kredytowe, usprawniają call center, procesy windykacyjne, sterowanie głosowe aplikacją czy chatboty.
Wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy samouczenie się maszyn, są wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. U wielu naszych klientów widzę dojrzałość technologiczną. Pozytywnym przykładem jest np. sektor finansowy.
Według firmy Cisco i raportu Cisco Visual Networking Index (VNI), do 2022 roku ruch IP w sieci osiągnie większy poziom niż w całej dotychczasowej historii Internetu. Wzrośnie zapotrzebowanie na przepustowość łącza, a globalny ruch do 2022 roku ma wzrosnąć nawet trzykrotnie. Prognozuje się, że do tego czasu ponad 60% światowej populacji będzie regularnie korzystało z dostępu do Internetu.
Osoby, które w tym czasie po raz pierwszy zetkną się z Internetem będą miały do dyspozycji produkty działające online jak urządzenia wearables, inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego oraz autonomiczne samochody.
Ultra HD staje się już standardem. Wykorzystanie wideo wysokiej rozdzielczości będzie jednak rosło, chociażby za sprawą nowych urządzeń obsługujących UHD oraz większą ilością treści przeznaczonych do konsumpcji.
O wirtualnej rzeczywistości mówi się już od kilku lat, ale to dopiero teraz rosnąca liczba urządzeń ma przynieść największy sukces tej technologii. Od 2019 roku prognozuje się radykalny wzrost zastosowania VR w biznesie, od wirtualnych prezentacji po testy i oceny produktów i nieruchomości online. (link do naszego artykułu)
Sieć 5G zapewni mobilny dostęp do Internetu z wartościami charakterystycznymi dla Internetu szerokopasmowego. 5G zapewni znacznie szybsze przesyłanie danych, znacznie większą pojemność danych, lepszy zasięg i mniejsze opóźnienia niż 4G.
Najnowsze dane mówią, że w I kwartale 2019 roku już ponad 200 operatorów w 83 krajach rozpoczęło inwestycje w sieć 5G. W ciągu kilku miesięcy na rynek trafi HTC 5G Hub, pierwszy zgodny z siecią 5G bezprzewodowy punkt dostępu do Internetu.
Według analityków sieć 5G ma zrewolucjonizować dostęp do Internetu, przyspieszyć rozwój Internetu rzeczy oraz inteligentnych miast (smart city). W Polsce sieć 5G jest jeszcze mało dostępna, ale sytuacja szybko się zmienia. Więcej na temat tej technologii przeczytać można tutaj.
O technologii Blockachain mówi się od wielu lat. Technologia ta postrzegana jest przez wielu jako najważniejszą innowację od czasu powstania Internetu. Nie ma wątpliwości co do potencjalnego wpływu, jaki może mieć technologia blockchain na większość sektorów i kluczowych obszarów życia codziennego. W najbliższym czasie spodziewać się można powstaniu wiele nowych zastosowań, opartych o blockchain.
Więcej na temat technologii Blockchain przeczytać można tutaj.
Jeszcze kilka lat temu miejsce dla tej technologii widziano głównie w handlu. Dzisiaj IoT rozwija się w innych sektorach, nawet w rolnictwie i medycynie. Niespełna rok temu tylko 30% przedsiębiorstw używało Internetu rzeczy, a już za rok ma ich być ponad dwa razy więcej. Wzrost nakładów poszczególnych firm na tę technologię ma prostą przyczyną – Internet Rzeczy skutecznie ogranicza koszty, zwiększa produktywność, zapewnia oszczędność czasu, poprawia bezpieczeństwo i optymalizuje działania serwisowe. Według McKinsey do 2020 r. sprzętów sprzęgniętych z Internetem będzie o ponad 400% więcej niż ludzi na Ziemi. Prognozuje się, że ponad 28 miliardów urządzeń i połączeń będzie online, a ponad połowa z nich będzie związana z komunikacją M2M (machine-to-machine).