W pędzącym świecie nowinek technologicznych zapominamy o pewnej bardzo ważnej kwestii, mianowicie że technologia informatyczna oraz telekomunikacyjna zmieniła podejście do biznesu oraz prowadzania firmy.
Dlaczego tak uważamy? Jeszcze paręnaście lat temu nie do pomyślenia było to, że można byłoby pracować nie będąc w firmie a z szefem kontaktować się tylko poprzez video konferencje. Rozwój techniki sprawił że w tym momencie nie jest nadzwyczajnym fakt. że możemy mieć pracownika z drugiej części kraju czy nawet świata a wszystkie ustalenia , zadania oraz raporty przedstawiamy zdalnie. Dlatego też obecnie zmienił się nam model i możliwości zarządzania firmą oraz współpracy z innymi. Najnowsze systemy telekonferencyjne zdobywają uznanie co raz to większej ilości firm i to nie tylko tych największych ale również do tych mniejszych.
Sprawdzamy zatem jak ewaluowała ta technologia i co oferują nam wiodące firmy z tej dziedziny.
Dzisiejsza sala konferencyjna to nie to samo co chociażby kilka lat temu, czyli pomieszczenie wyposażone w rzutnik slajdów i system audio. Obecnie to są pomieszczenia które są „uzbrojone” w zaawansowane projektory multimedialne i wspierane są przez zestaw kamer oraz najlepsze systemy audio. Pozwalają one na jednoczesny udział w konwersacji kilku osobom naraz.
Obecnie szeroko stosowane są projektory z krótką lub ultrakrótka ogniskową. Te drugie dzięki zastosowaniu systemów luster nie zniekształcają obrazu jak ich poprzednicy. Drugą ważną zaletą zastosowania projektorów o ultrakrótkiej ogniskowej jest to że osoba prowadząca konferencję lub prezentację nie będzie oślepiana przez światło projektora jak to bywa w przypadku standardowych urządzeń projektorowych które muszą być ustawione w znacznej odległości od ekranu na którym wyświetlany jest obraz. W przypadku projektora UST , odległość ta może wynosić tylko 25 centymetrów.
Uzupełniając projektor o odpowiednie oprogramowania możemy stworzyć zestaw z funkcjami interaktywnymi który może posiadać rozwiązania podobne do tych z tablic multimedialnych które to , są zaawansowanymi systemami chociażby jak zapowiadany Microsoft Surface hub 2
Ta interaktywna tablica posiada w swojej specyfikacji 50,5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K+ wyposażony w zespół kamer oraz mikrofonów o długim zasięgu. Duża zaletą tego urządzenia jest jednak jego oprogramowanie które pozwala na łączenie kilku urządzeń w jedno oraz to że możemy dowolnie obracać wyświetlacz a obraz będzie dostosowywał się w czasie rzeczywistym.
Na nas cały system proponowany od Microsoftu zrobił duże wrażenie i czekamy z niecierpliwością na jego wprowadzenie do sprzedaży.
Zanim jednak Microsoft Surface Hub 2 będzie dostępny w dystrybucji, możemy skorzystać z innych również dobrze zaawansowanych technologicznie rozwiązań takich jak chociażby Intel Unite czy Cisco CMR
Pierwsza technologia intela pozwala na tworzenie wirtualnych sal konferencyjnych oraz udostępnianie materiałów oraz ich edycje w czasie rzeczywistym.
System Cisco CMR również ofertuje nam tworzenie pokoi interaktywnych spotkań, w których możemy personalizować narzędzia pracy poprzez portal użytkownika.
Każde z tych zastosowań daje nam szerokie zastosowanie w kontaktach „na odległość” z naszymi współpracownikami lub kontrahentami. Nie mniej jednak zauważyć należy że ciągła praca w przysłowiowym „biegu” powoduje że systemy te również ewaluują tak aby zminimalizować czas podłączania się do konferencji oraz użycia jak najmniejszej ilości podłączeń.
Dlatego też co raz bardziej popularne stają się tzw. wireless conference rooms czyli bezprzewodowe systemy do konferencji.
Następnym etapem rozwoju technologii konferencyjnej która już jest testowana jest technologia hologramowa która w niedługim czasie na pewno stanie się powszechną formą komunikacji.
Nad tą technologią od pewnego czasu pracuje Cisco który zasłynął już kilka razy prezentując hologramowe postacie na lotniskach czy konferencjach prasowych , wzbudzając przy tym zainteresowanie tą technologią. Jak sami inżynierowie wskazują, aby technologia ta była powszechnie dostępna przy telekonferencjach potrzebna jest mocniejsza infrastruktura internetowa oraz przepustowość sieci.
Wszystko jednak przed nami, a biorąc pod uwagę szybkość zmian w it jaka ma miejsce, twierdzimy że technologia ta pojawi się w naszym życiu szybciej niż nam się wydaje.