Temat przewodni targów w Hanowerze w 2019 r. brzmiał „Integrated Industry – Industrial Intelligence”. Podczas targów Hannover Messe 2019 zaprezentowano konkretne rozwiązania i zastosowania Industry 4.0 w dziedzinie logistyki, analityki, zabezpieczeń i produkcji.
W tym roku targi Hannover Messe trwające od 1 do 5 kwietnia rozszerzyły swój zakres ze względu na połączenie z Targami CEBIT. Największe na świecie targi przemysłowe skupiają 6500 firm z 75 krajów, które oferują międzynarodowej publiczności całą gamę innowacji technicznych. Podczas targów zobaczyć można było najbardziej istotne technologie, które wpływają na szybko zmieniające się środowisko produkcji przemysłowej.
Hannover Messe 2019 może być postrzegany jako punkt zwrotny w cyfrowej transformacji przemysłowej. Prognozuje się, że w obecnych czasach tempo postępu technologicznego szybko wyprzedza zdolność większości firm do rozumienia, wdrażania i maksymalizacji nowych rozwiązań technologicznych pod względem korzyści operacyjnych. Ta nowoczesna luka w umiejętnościach będzie się poszerzać.
Tematem wiodącym programu jest „Inteligencja przemysłowa” – hasło, pod którym firmy z całego świata prezentują ponad 100 przykładów zastosowań uczenia maszynowego. W końcu sztuczna inteligencja coraz częściej przenosi się do hal produkcyjnych.
Warunkiem przemysłowego zastosowania sztucznej inteligencji jest superszybki, nowy mobilny standard 5G, który umożliwia również autonomiczną jazdę.
W tym roku po raz pierwszy impreza prezentuje duże stoisko testowe oparte o technologię sieci 5G (5G Arena). Dostawcy sprzętu sieciowego i użytkownicy mogli korzystać z tego stanowiska testowego, aby zademonstrować rodzaje funkcjonalności, które mogą zapewnić nowy standard telefonii komórkowej. Demonstracyjna sieć 5G składała się z ośmiu stanowisk połączonych ze sobą za pomocą standardu 5G: robotami przemysłowymi zarządzanymi i sterowanymi przez 5G oraz modelowym zakładem produkcyjnym motoryzacyjnym.
Dużą uwagę poświęcono bezpieczeństwu – możliwość przesyłania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa danych, jest absolutnie kluczowa dla cyfrowej integracji nowoczesnego przemysłu.]
Ponadto Microsoft z grupą 30 firm partnerskich, takich jak Osram, Zeiss, Electrolux, Vaillant i Siemens zademonstrowała na targach w Hanowerze jak może wyglądać inteligentna produkcja. Przykładowo Osram wdrożył inteligentną technologię oświetleniową, która wykrywa czy pracownik przebywa w pomieszczeniu i odpowiednio kontroluje światło. Z kolei spektrometr Zeiss automatycznie analizuje przychodzące towary podczas produkcji żywności i odpowiednio kontroluje procesy produkcyjne.
Robotyka była również przedmiotem zainteresowania odwiedzających. Czołowi producenci robotów i firmy zajmujące się robotyką pokazały przykłady zastosowań dla wszystkich gałęzi przemysłu. Jako innowacyjny kraj high-tech, kraj partnerski Szwecja zdobył 160 wystawców.
Na podstawie obserwacji technologii zaprezentowanych podczas targów Hannover Messe w 2019 r. można wyróżnić następujące trendy:
Na podstawie wszystkich zaprezentowanych technologii podczas Międzynarodowych Targów Hanowerskich wyróżnić można następujące kluczowe innowacje technologiczne, które w najbliższych latach powinny odgrywać bardzo duże znaczenie w budowaniu transformacji przemysłowej: