Acronis poinformował, że poszerza dostęp i otwiera się na większą współpracę z programistami i dostawcami zewnętrznego oprogramowania. Oficjalny start usługi został zaplanowany na 13 października 2019 roku. Do tego czasu z funkcjonalności Acronis Cyber Platform będą mogli korzystać wyłącznie developerzy.
Acronis po raz kolejny chce udowodnić, że chce się zaliczać do najbardziej innowacyjnych firm na świecie, stale się rozwijając i dodając nowe produkty i funkcje do swojego portfolio. Na obchodach 15-lecia Acronis zapowiedziano, że firma nie ma zamiaru zwalniać tempa rozwoju swoich usług.
Otwarcie rozwiązań dla zewnętrznych firm to pozytywne zjawisko. To kolejny krok w celu rozszerzenia oferty i powiększenia możliwości rozwiązań firmy Acronis. Do tej pory z zaawansowanych możliwości platform Acronisa mogły korzystać wyłącznie takie firmy jak ConnectWise, Microsoft i Google. W najbliższym czasie podejście to się zmieni. Dostęp do Acronis Cyber Platform za pośrednictwem API zostanie przekazany pozostałym partnerom, developerom i programistom rozwiązań zewnętrznych. Ważne jest, aby pamiętać, że „open” nie oznacza open-source, ale fakt, że usługi w ramach Acronis Cyber Platform nie będą już na wyłączność.
W komunikacie prasowym przeczytać można, że „rozszerzony dostęp do API pozwala programistom, niezależnym dostawcom oprogramowania, producentom OEM i dostawcom usług, opierając się na Acronis Cyber Platform, poszerzyć funkcjonalność swoich aplikacji i sprawić, że rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego będą proste w użyciu i zarządzaniu, efektywne, niezawodne i bezpieczne.”
Nowe rozwiązania Acronisa wspaniale wpisują się w podstawową wizję firmy, zgodnie z którą współczesna ochrona cybernetyczna powinna łączyć ochronę danych, bezpieczeństwo cybernetyczne i prywatność. Z racji, że codziennie wzrasta ilość przetwarzanych danych oraz sposobów ich użycia, zwiększa się także liczba źródeł i miejsc ich przechowywania. Podążając za tym trendem, Acronis uważa że jedynym sposobem na absolutną kontrolę i ochronę tych danych jest wdrożenie Pięciu Wektorów Ochrony Cybernetycznej, a mianowicie bezpieczeństwo, dostępność, prywatność, autentyczność i bezpieczeństwo danych (SAPAS). SAPAS ma zadanie stworzyć wspólny ekosystem ochrony cybernetycznej.
Acronis udostępniając 5 podstawowych interfejsów API liczy, że programiści z całego świata jeszcze bardziej rozszerzą swój zakres funkcjonalności oprogramowania, chociażby w takich elementach jak AI, IoT, Edge (przetwarzanie peryferyjne) i usługi oparte na chmurze.
Sam Acronis zamierza także korzystać z Cyber Platform w zupełnie nowym rozwiązaniu, zwanym Total Protect, które ma zostać uruchomione jeszcze w tym roku na globalnym szczycie Global Cyber Summit. Co więcej, ten krok doprowadził również do zmiany niektórych nazw produktów: Acronis Data Cloud staje się Acronis Cyber Cloud, a Acronis Software Defined Infrastructure przybiera nazwę Acronis Cyber Infrastructure.
Ponieważ otwarcie interfejsów API jest komercyjnym przedsięwzięciem, dlatego prawdopodobnie w najbliższym czasie nie zobaczymy rozwiązań Acronis osadzonych w rozwiązaniach open source lub darmowych projektach. Acronis oczywiście nadal będzie oferował szereg produktów dla użytkowników, którzy chcą zabezpieczenia takich jak True Image, czy bezpłatne rozwiązanie ochrony przed oprogramowaniem typu ransomware.
Naszym zdaniem ruch Acronisa wydaje się świetny. Produkty tej firmy są już dobrze znane na całym świecie, a biorąc pod uwagę, jak wiele firm chce opracować własne wewnętrzne oprogramowanie, to otwarcie API powinno okazać się wielkim krokiem naprzód.