Od sportu oczekujemy wielkich chwil, emocji i niesamowitych zwrotów akcji. Nie zawsze jednak to co jest tak oczywiste z perspektywy kibica, jest proste od kuchni. W przypadku Formuły 1 wyścig odbywa się nie tylko na torze, ale także w fabryce.
Doskonałym przykładem jest partnerstwo technologiczne Acronis i zespołu Williams, z którym mogli zapoznać się dziennikarze podczas wizyty w stolicy Azerbejdżanu. Wydarzenie to miało miejsce w trakcie trwającego tam Grand Prix F1. Podczas spotkania z przedstawicielami zespołu i Robertem Kubicą, rozmawiano nie tylko o kwestiach technicznych, specyfice ulicznych torów, ale także o znaczeniu IT w wyścigach.
Związek pomiędzy sportem, a nowoczesną technologią jest coraz mocniejszy. Są takie dyscypliny, które z techniką kojarzą się automatycznie – wszystkie sporty motorowe są przecież oparte zarówno na umiejętnościach kierowców, jak i na możliwościach maszyn. Świetnym przykładek do głębszej analizy jest chociażby Formuła 1, w której rozwój to nieustanny wyścig z czasem – kto szybciej przetworzy dane, wyciągnie wnioski i wprowadzi poprawki. Dlatego zespoły wyścigowe i kierowcy tak często zmuszeni są do pogoni za coraz to nowocześniejszymi rozwiązaniami, które oferują więcej możliwości i przede wszystkim pozwalają wyprzedzić konkurentów. I nie mowa tutaj tylko i wyłącznie o lepszych silnikach, aerodynamice generującej coraz lepszy docisk czy bardziej skutecznych hamulcach. Także coraz większą rolę odgrywają technologie informatyczne, szczególnie te związane z analizą i przetwarzaniem ogromnych ilości danych.
„Branża IT i Formuła 1 idą w parze. Technologia idzie do przodu i tak samo jest z każdą inną dziedziną w Motorsporcie. Nie fair było by porównywanie F1 sprzed 8 lat. Już wtedy było mnóstwo czujników, sensorów, wykresów i telemetrii. Danych z roku na rok przybywa wykładniczo” – powiedział Robert Kubica.
Zespół Rokit Williams Racing już w latach 80 był kojarzony z najnowszymi technologiami. Nie bez przyczyny Williams jest drugim najbardziej utytułowanym konstruktorem w historii Formuły 1. Od początku swojej działalności zdobył dziewięć tytułów Mistrza Konstruktorów i dał tytuł Mistrza Świata siedmiu kierowcom.
W współczesnym Motorsporcie, IT odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to sport oparty na danych i ich analizie. Inżynierowie otrzymują z czujników zainstalowanych w różnych częściach bolidu informacje, analizują je i na żywo przekazują wskazówki kierowcy. Pozostała część danych przesyłana jest bezpośrednio do fabryki, gdzie po gruntownej analizie wykorzystywana jest do przygotowania poprawek i projektowania nowych części.
Aby podołać coraz większemu znaczeniu IT w wyścigach, Williams od 2018 roku współpracuje z firmą Acronis, która specjalizuje się w oprogramowaniu do tworzenia kopii zapasowych. Partnerstwo to jest bardzo ważne, gdyż podczas każdego weekendu wyścigowego generowane są niesamowite ilości danych. Wymaga to od zespołu odpowiedniego podejścia i konieczności ich magazynowania oraz dalszego przetwarzania. Niebagatelne znaczenie ma również ich bezpieczeństwo i ochrona przed utratą.
Sam Robert Kubica wielokrotnie podkreślał, że „jako kierowcy analizujemy maksymalnie z 3% danych, które otrzymujemy ze wszystkich czujników i telemetrii. Pozostałą ich część muszą opracować już inżynierowie w naszej fabryce”.
Acronis pomaga Williamsowi w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań ochrony danych, w tym tworzenia kopii zapasowych. Ich zadaniem jest także zapobiegać utracie informacji przy niepożądanych awariach samochodu oraz ewentualnych atakach szkodliwego oprogramowania ransomware.
„Innowacje techniczne są centrum wszystkiego, czego dokonujemy w Williamsie. To stanowi z kolei kluczową potrzebę ochrony naszych danych. Cieszymy się, że możemy współpracować z Acronis. Ich wartości odzwierciedlają nasze podejście do technologii i innowacji” – powiedziała Claire Williams.
W ramach współpracy technologicznej można wyróżnić 5 kluczowych obszarów z zakresu ochrony i backupu danych, tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania danych po awariach, ochrony systemów SDS, synchronizacji plików oraz ochrony przed atakami ransomware :
Każda część danych, które pochodzą z telemetrii bolidu, działu projektowania, laboratorium CFD, tunelu aerodynamicznego czy produkcji – jest niezwykle ważna w Formule 1. Utrata danych na którymkolwiek z tych etapów może doprowadzić do daleko idących konsekwencji i wpłynąć negatywnie na wydajność zespołu tam, gdzie ma to największe znaczenie – na torze.
Williams do ochrony i magazynowania danych podchodzi bardzo poważnie. Jednak rosnące potrzeby przechowywania dużych zasobów wymaga stałej uwagi i zmiany wypracowanego wiele lat temu podejścia.
Do tej pory inżynierowie Williamsa korzystali z tradycyjnej strategii tworzenia kopii zapasowych opartych na NDMP (Network Data Management Protocol). Z racji, że danych przybywało w coraz większym tempie, czas tworzenia kopii zapasowych ulegał z czasem znacznemu wydłużeniu. Dodatkowym problemem okazało się także przechowywanie danych na taśmach. Rozwiązanie tego typu miało wiele wad i ograniczeń m.in. brak możliwości szybkiego dostęp do danych.
„Mamy trzy szafy wypełnione taśmami zawierających setki terabajtów danych. Potrzebowaliśmy partnera technologicznego, który pomógłby nam radzić sobie z ochroną danych w bardziej efektywny sposób” – powiedział Graeme Hackland, CIO w ROKiT Williams Racing.
Dzięki szerokiemu portfolio rozwiązań Acronis, zespół Williams obecnie korzysta z usług opartych na chmurze. Korzyści z takiej transformacji cyfrowej są bezapelacyjne – inżynierowie mogą w szybki sposób uzyskać dostęp do potrzebnych danych z dowolnego miejsca, w którym aktualnie się znajdują. Bez względu na to czy uprawniony pracownik przebywa w fabryce czy bezpośrednio na torze. Tym samym dane są bezpieczne, a dodatkowo zespół może w bardziej wydajny sposób korzystać z dobrodziejstwa mocy obliczeniowej serwów do przeprowadzenia zaawansowanych analiz i symulacji.
O tym z jak dużym wyzwaniem mierzy się Acronis, niech świadczą liczby. Williams posiada ponad 650 stacji roboczych, 1000 skrzynek pocztowych Microsoft Office 365 oraz 200 innych kluczowych miejsc jak bazy danych SQL, serwery fizyczne i wirtualne, na których zgromadzonych jest mnóstwo danych. Obecnie jest to już kilkaset terabajtów. Szacuje się jednak, że w najbliższych latach, ich ilość ulegnie wzrostowi do kilku petabajtów.
W przypadku takiej ilości danych wykonywanie kopii bezpieczeństwa może trwać bardzo długo. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań Acronis, udało się ten proces skrócić z kilku dni do kilku minut. Dane są zaszyfrowane i bezpiecznie przechowywane w centrum danych Williamsa z opcją replikacji w zewnętrznym centrum danych lub Acronis Backup Cloud dla dodatkowej ochrony.
Williams dzięki nowemu podejściu zyskał nie tylko pod kątem bezpieczeństwa. Skrócenie niektórych procesów przyczyniło się do lepszego wykorzystania istniejących zasobów. Z kolei Acronis staje się organizacją, która nie tylko specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale także wspiera technologie, które stają się częścią świata sportowego.