To fakt, że jeśli upuścisz laptopa, to prawdopodobnie przestanie działać. Większość współczesnego sprzętu nie jest odporna na upadki, kurz, wysokie temperatury czy wilgotność. Jedynym rozwiązaniem jest zakup wytrzymałego laptopa typu Rugged.
Laptopy Rugged posiadają szereg udoskonaleń, pozwalających przetrwać najcięższe warunki: obudowy wykonane ze stopów magnezu i aluminium, które są 20-krotnie mocniejsze od plastiku, wzmocnione matryce, szczelne porty i komponenty odporne na wstrząsy. Nowoczesny, wytrzymały sprzęt Rugged został zaprojektowany tak, by radził sobie z największymi wyzwaniami.
Wytrzymałe laptopy Rugged są idealne dla żołnierzy, techników i poszukiwaczy przygód. Najważniejszym standardem dla wytrzymałych komputerów jest wojskowy Mil-Std 810G, który obejmuje 29 wymagających testów, jakie można sobie wyobrazić. Obejmują one wielokrotne upuszczanie, pracę w zapyleniu, zamrażanie i przegrzewanie. Innymi słowy, sprawdzany jest każdy możliwy tryb awarii. Może za wyjątkiem wybuchu jądrowego.
Jest jeszcze jedna specyfikacja, którą warto sprawdzić przed zakupem sprzętu typu Rugged: stopień ochrony (Ingress Protection Rating tzw. IP). Rating wyrażany jest w skali od zera do sześciu. Przy czym pierwsza liczba oznacza ochronę przed kurzem, brudem i piaskiem, która może dostać się do wnętrza obudowy, podczas gdy druga liczba oznacza wodoszczelność. Większość wytrzymałych komputerów ma ocenę IP65 lub wyższą. Jeśli projekt przejdzie te testy, powinien przetrwać bardzo dużo.
Niestety główną wadą większości laptopów Rugged jest przerośnięta obudowa. Wpływa to znacząco na wagę, która jest mniej więcej dwa razy wyższa niż konwencjonalne systemy i wynosić może nawet 5 kg.
Jednak większość wytrzymałego sprzętu zawiera sprytny dodatek wysuwanego uchwytu, który ułatwia przenoszenie systemu.
Kolejnym wyróżnikiem jest cena, która w tego rodzaju systemach waha się od 5 000 PLN do nawet 20 000 PLN.
Mimo potencjalnych wad takiego sprzętu, laptopy Rugged cieszą się dużą popularnością. Dla tych, którzy ciężko pracują, opancerzona, wytrzymała maszyna jest więcej warta, ponieważ w trudnych warunkach te wytrzymałe komputery są po prostu niezawodne.
Szósta generacja Toughbooka 31 MK6 firmy Panasonic pokazuje, że piękno może być czymś więcej niż tylko obudową. Ma obudowę wykonaną ze stopu magnezowo-aluminiowego, która posiada stopień ochrony IP65, co jest szczególnie ważne przy pracy w wilgotnym środowisku. Wewnątrz Toughbook 31 znaleźć można procesory Intel siódmej generacji (możliwość zamówienia z Core i5 lub i7). 13,1-calowy wyświetlacz dotykowy XGA Toughbooka jest więcej niż wystarczająco jasny, aby używać go w bezpośrednim świetle słonecznym. Dla tych, którzy rozważają pracę w niskich temperaturach, można zamówić opcjonalny podgrzewacz napędu.
Wszystkie porty są uszczelnione i przykryte zaślepkami. Laptop umożliwia połączenie z zewnętrznymi urządzeniami za pośrednictwem HDMI, VGA, Ethernet i trzech urządzeń USB; gniazdo kart SD, które doskonale nadaje się do przenoszenia obrazów z aparatu na komputer. Wymienna stacja multimedialna może pomieścić wiele dodatkowych urządzeń, począwszy od napędu DVD, a skończywszy na drugim akumulatorze, który może zapewnić nawet 29 godzin użytkowania.
Oprócz Wi-Fi i Bluetooth, Toughbook 31 ma opcjonalną mobilną kartę WWAN do uzyskiwania dostępu do Internetu w dowolnym miejscu sieci LTE. Podsumowując, Toughbook 31 to solidny komputer gotowy na wszystko.
Waga: 3,9 kg
Wodoszczelność: IP65
Certyfikat Mil-Std 810G: tak
Węższy, lżejszy i półsztywny laptop Durabook może poszczycić się imponującym wyglądem i opcjami połączeń, wiodącą w swojej klasie specyfikacją i poziomem uszczelnienia obudowy.
Laptop rugged został wprowadzony do sprzedaży przez Durabook pod koniec 2018 r. Przedstawiany jest jako „najbardziej wytrzymały komputer semi-rugged”. Klasyfikacja „semi-rugged” zawsze była dość niejasnym terminem, opisującym coś pomiędzy standardowym mobilnym urządzeniem komputerowym, a „w pełni” wytrzymałym laptopem (dużym i drogim).
Durabook S14 zaprojektowany został jako w pełni odporny komputer PC w twardej magnezowej obudowie z wyświetlaczem o przekątnej 14″ dedykowany dla wojska, bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa medycznego, przemysłu ciężkiego, transportu i usług w terenie. Mierzy 13,8 x 11,1 (w tym uchwyt) x 1,5 cala. Waży niewiele ponad 2,3 kg. Nie straszne mu wibracje podczas pracy w śmigłowcu, wysoka wilgotność, czy nietypowa temperatura otoczenia. Dzięki wbudowanym systemom oszczędzania energii zapewnia możliwość ciągłej pracy nawet przez ok.12 godzin.
Jest grubszy i cięższy niż standardowy notebook konsumencki, ale niezwykle lekki i kompaktowy dzięki wytrzymałej obudowie. Podczas gdy wcześniejsze laptopy tego producenta często miały prosty i ogólny wygląd, S14 to elegancki, imponujący design, który natychmiast zwraca uwagę na wytrzymałość, jakość i cel w jakim został skonstruowany.
Ekran ma 14″ przekątnej i wykonano go w technologii TFT LCD, obrazy są wyświetlane w rozdzielczości 1366×768 pikseli. Opcjonalny jest ekran do pracy w bardzo jasnym otoczeniu, np. w pełnym słońcu – Sunlight o jasności 500 NITS. Dodatkowo ekrany można wzbogacić o nakładkę dotykową. Dla zastosowań militarnych opracowano funkcję Night Vision, która przy wykorzystaniu specjalnych okularów pozwala pracować przy wyłączonym podświetlaniu matrycy. Dzięki temu komputer jest niewidoczny dla postronnego obserwatora.
Podstawowa wersja jest oferowana z Ivy Bridge Intel Core i5-3320M (2.6GHz). Zintegrowana karta Intel HD Graphics 4000i to wysoka wydajność i umiarkowany pobór energii. Pamięć operacyjną można rozbudować do 16 GB, natomiast tradycyjny dysk można zastąpić konstrukcją SSD. Standardowo Durabook SA14 wyposażony jest w moduł WiFi oraz Bluetooth 4.0. Zintegrowany czytnik kart pamięci 4 w 1. Opcjonalnie można zainstalować modem 3G, tryb Stealth (wyciszenie i wygaszanie jednostki), PCMCIA Type II. Ceny laptopa SA14 zaczynają się od ok. 7000 PLN.
Waga: 2,3 kg
Wodoszczelność: IP53
Certyfikat Mil-Std 810G: tak
Z obudową ze stopu magnezowo-aluminiowego, szczelnymi portami, gumowymi narożnymi nakładkami i pięcioletnią gwarancją to jedna z najważniejszych wyróżników laptopa Rugged Getac B300. Laptop z łatwością przeszedł testy Mil-Std 810G. Posiada stopień ochrony IP65 przed wnikaniem pyłu i wody. Oprócz wyboru dwóch wydajnych procesorów Core i7 ósmej generacji i dwóch procesorów Core i5, B300 może być wyposażony w 32 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci masowej SSD. Wnęka multimedialna może pomieścić napęd DVD, dodatkowy dysk lub drugą baterię, którą Getac uważa za dobrą na 30 godzin użytkowania. Do chłodzenia sprzętu zastosowano innowacyjne elementy wykonane z miedzi. Według producenta mają one skutecznie chłodzić system, pozwalając mu pracować w ekstremalnych warunkach bez wentylatora.
Ekran dotykowy QuadraClear o przekątnej 13,3 cala jest prawdopodobnie jednym z najjaśniejszych dostępnych ekranów na rynku i działa dobrze w bezpośrednim świetle słonecznym, ale podobnie jak Panasonic Toughbook 31 pracuje tylko w rozdzielczości XGA, a nie jak konkurencyjny DELL, korzystający z rozdzielczości HD.
B300 ma znakomitą gamę uszczelnionych portów: HDMI, VGA, szeregowe i trzy złącza USB 3.0. Oprócz slotu na karty SD, B300 ma opcjonalny modem LTE uzupełniające możliwości WiFi i Bluetooth. Ceny Getac B300 zaczynają się od ok. 14 000 PLN, ale podczas konfigurowania łatwo można osiągnąć pułap blisko 19 000 PLN.
Podsumowując – laptopy Getac zawierają coś, czego inni nie mają: 5-letnia gwarancja, która obejmuje niemal wszystko.
Waga: 3,2 – 4,3 kg
Wodoszczelność: IP65
Certyfikat Mil-Std 810G: tak
Dell produkuje dwa wytrzymałe laptopy: Latitude 7424 Rugged Extreme i Latitude 5420 Rugged. Oba mają 14-calowe wyświetlacze i wyglądają identycznie na odległość, ale po bliższym poznaniu to zupełnie różne konstrukcje. Latitude 7424 Rugged Extreme jest ponad dwukrotnie większy i ma stopień ochrony IP65 na pył i wodę; podczas gdy stopień ochrony IP20 dla Latitude 5420 Rugged oznacza, że jest bardziej narażony na uszkodzenia wywołane przez szkodliwe warunki pracy. Jednak jego zaletą jest niższa waga – 2,7 kg. Dla porównania Latitude 7424 RE waży 3,9 kg.
Oba laptopy Dell Rugged mają wysuwane uchwyty, dzięki czemu wyglądają bardziej jak małe teczki. Przy czym Latitude 7424 RE ma dodatkowy pasek na ramię, aby odciążyć ramiona podczas przenoszenia. Oba laptopy mają wodoodporne klawiatury, uszczelnione porty z zaślepkami i są zbudowane z solidnego stopu aluminium i magnezu. Dodatkowo narożniki zostały zabezpieczone gumowymi zderzakami. Oba wytrzymałe laptopy zostały objęte standardową trzyletnią gwarancją. Można ją opcjonalnie rozszerzyć za dodatkową opłatą.
Obie konstrukcje Latitude wspierane są przez procesory Intel ósmej generacji (Core i3, i5 lub i7) z 14-calowym ekranem dotykowym HD i rysikiem. Oprócz oczekiwanego portu USB, HDMI, VGA i przewodowego Ethernetu w obu modelach, model 5420 R dodaje najnowsze złącze USB-C. Dodatkowo można opcjonalnie doposażyć laptopy w dodatkowe napędy lub drugi pakiet akumulatorów. Przy czym Dell w modelu Latitude 7242 RE idzie o krok dalej i umożliwia zainstalowanie napędu DVD.
Ceny Latitude 7424 Rugged Extreme zaczynają się od ok. 12 000 PLN. Za Latitude 5420 Rugged w ekonomicznej wersji należy zapłacić minimum 4900 PLN.
Waga: 3,9 (7424 RE); 2,7 kg (5420 R)
Wodoszczelność: IP65 (7424 RE); IP52 (5420 R)
Certyfikat Mil-Std 810G: tak
Kup teraz