Okulary AR stają się coraz popularniejsze na naszym rynku.. W Polsce taki sprzęt często dostępny był w elektro-marketach jednak nie należał do wysokiej jakości: nie posiadał własnego zasilania, wbudowanego wyświetlacza (tą funkcję pełnił ekran smartfona), współpracował tylko z wybranymi urządzeniami i ogólnie bardziej można było mu nadać miano ciekawostki, a nie pełnoprawnego urządzenia Virtual Reality. W tym artykule skupimy się na zdecydowanie lepszych sprzętach, które według producentów staną się przyszłością naszego świata. Już teraz można zaobserwować niezwykle praktyczne wykorzystanie VR w biznesie, co zaprezentujemy Państwu poniżej.
Japońska firma Toshiba, będąca jedną z wiodących marek technologicznych, zaprezentowała inteligentne okulary, które potrafią dostosować się do potrzebnych warunków. Okulary według producenta idealnie nadadzą się do pracy, np.:
– podczas naprawy urządzeń, gdzie specjalista może udzielać wskazówek na odległość, komunikacja następuje bez potrzeby użycia rąk
– podczas konieczności skanowania kodów kreskowych lub skanowania kodów QR podczas inwentaryzacji i w magazynach wielkopowierzchniowych
– podczas przekazywania wiedzy wewnątrz firmy np.: dźwięk lektora lub osoby opisującej struktury firmy
– podczas ochrony imprez masowych
– podczas użytku dla odwiedzających muzea, wystawy itp.
– podczas prac na budowie (do okularów możliwe jest do dokupienia specjalne mocowanie do kasku)
Aby pomóc zmobilizować pracowników pierwszej linii i pracowników terenowych, a także poprawić wyniki biznesowe organizacji wdrażających inteligentne okulary dynaEdge ™ AR, Toshiba oferuje szeroką gamę uzupełniających się opcji oprogramowania AR, w tym własne oprogramowanie Toshiba Vision DE Suite ™ 2.0. Ta kolekcja oprogramowania jest idealna dla scenariuszy zastosowań Remote Expert, Manufacturing, Logistics i Knowledge Transfer oraz ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności innowacyjnego rozwiązania AR firmy Toshiba.
2. Google Glass Enterprise Edition 2
To okulary które są unowocześnioną wersją Google Glass. Sprzęt na rynku konsumenckim nie przyjął się zbyt dobrze (między innymi przez wysoką cenę). W późniejszym czasie powstała kolejna już wersja Enterprise (przeznaczona dla przemysłu), która została wzmocniona o lepszy procesor, ośmiordzeniową jednostkę Snapdragon 710, 3GB pamięci RAM. Oprócz tego znalazło się pełne wsparcie dla LTE, Bluetooth 5.0 i Wi-Fi w standardzie AC. Największą nowością jest dużo lepsza kamera 32Mpix, która zastąpi moduł 8Mpix. Kamera pozwoli na nagrywanie obrazu 4K w 30 klatkach/s lub 2K w 120 klatkach/s. Urządzenie domyślnie będzie działało na systemie operacyjnym Google Android Oreo (czyli 8 generacji systemu tego producenta).
Zastosowanie urządzenia jest bardzo podobne do okularów firmy Toshiba. Warto dodać, że urządzenie Google również zostało wyposażone w gniazdo USB-C, które zapewni konieczną podczas pracy w dużych zakładach lub magazynach – szybkość ładowania wbudowanego akumulatora.
Okulary AR Konica Minolta zmieniają sposób, w jaki patrzymy na świat rzeczywisty. Pomagają użytkownikom w osiągnięciu ich celów w prostszy i bardziej intuicyjny sposób. ,.
Wearable Communicator pokrywa się z cyfrowymi informacjami niezbędnymi do wykonania zadania ze środowiskiem rzeczywistym widzianym przez przezroczysty pryzmat okularów. Obrazy cyfrowe wyświetlane na miniaturowym wyświetlaczu LCD w górnej ramce szyby są prowadzone przez przezroczysty pryzmat i odbijane przez HOE, aby dotrzeć do oka.
Kluczem do tego systemu jest zastrzeżona technologia „HOE: Holographic Optical Element”. HOE ma dwie główne cechy: powiększanie obrazów wyświetlanych przez miniaturowy wyświetlacz LCD i filtrowanie określonych długości fal. Urządzenie do noszenia łączy wizualizację z interfejsem użytkownika opartym na kontroli gestów.
Celem firmy Konica Minolta Laboratory Europe jest stworzenie podwójnego holograficznego elementu optycznego WCc, odświeżającego obecny sprzęt WCc za pomocą najnowocześniejszej mobilnej platformy obliczeniowej i linii bazowej oprogramowania według obecnych technologii. Stosowane są najnowocześniejsze algorytmy wizji komputerowej, aby umożliwić inteligentnym okularom 3D-vision Konica Minolta produkcję przemysłową i konserwację w celu poprawy środków bezpieczeństwa i zapewnienia przydatności ergonomicznej przez cały czas pracy.
Ponadto AR może posłużyć do tłumaczenia tekstu na papierze oraz do szybkiego rozpoznawania i archiwizowania dokumentów. Rozszerzona rzeczywistość jest już dziś elementem szkoleń dla zawodowych kierowców, inżynierów czy lekarzy. Systemy AR pozwalają także wzbogacić wrażenia z wizyt w muzeach czy uzupełnić doświadczenia zakupowe w galeriach handlowych, a ich intensywność wdrażania będzie rosła z roku na rok.
Do zobaczenia w świeci AR!