Podczas tegorocznych Targów Hannover Messe 2019, w których udział wzięła również redakcja naszego portalu, jednym z tematów przewodnich był Internet Rzeczy w Przemyśle (Industrial Internet of Things). Inteligentne maszyny niosą za sobą możliwość pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych. Należy do nich organizacja produkcji oraz reakcja na aktualne zapotrzebowanie rynku na konkretny produkt o danych parametrach. Wszystko to doskonale wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa jest swego rodzaju innowacją, ponieważ w odróżnieniu od wcześniejszych zmian w przemyśle łączy ludzi ze sterowanymi cyfrowo maszynami poprzez wykorzystanie Internetu oraz technologii informatycznych. Czwarta rewolucja przemysłowa ma na celu przede wszystkim zmaksymalizować wykorzystanie sensorów i zbiorcze przetwarzanie danych, poprzez co ma wpływ na obniżenie kosztów produkcji, a jednocześnie zwiększają jej wydajność. Jak wskazują na to wszystkie dane zgromadzone przez specjalistów, w ciągu najbliższych kilku lat aż 95% przedsiębiorstw będzie stosowało IIoT w zamyśle optymalizacji procesów produkcyjnych. Biorąc te dane pod uwagę trzeba być świadomym, że wdrożenie Przemysłowego Internetu Rzeczy nie będzie stanowiło narzędzia potrzebnego do wyprzedzenia konkurencji, lecz będzie wręcz konieczne do tego, aby nie pozostać w tyle.
Czym jest Internet Rzeczy?
Internet Rzeczy (Internet of Things) to jedna z najnowszych koncepcji informatycznych. Jej założeniem jest połączenie materialnych przedmiotów ze sobą oraz z internetowymi zasobami, z użyciem sieci komputerowej, jaką jest w tym przypadku Internet. Mając na myśli Internet Rzeczy, w pierwszej chwili nasuwa nam się myśl o urządzeniach do komunikacji, takich jak komputery oraz telefony. Faktem jest, że tworzą one aktualnie największą grupę wchodzącą w skład omawianej struktury, jednak w przyszłości staną się jej mniejszością. Internet Rzeczy, jak wskazuje definicja, obejmuje każdy przedmiot, który posiada możliwość podłączenia do Internetu. Doskonałym przykładem są tutaj wszystkie moduły wchodzące w skład Inteligentnych Domów, takie jak sprzęt RTV, AGD, instalacja grzewcza, liczniki, zegary, czy też oświetlenie. Koncepcją Internetu Rzeczy jest również zdalny dostęp do urządzeń oraz możliwość zarządzania nimi w każdym miejscu, w którym istnieje dostęp do Internetu. W branży przemysłowej zjawisko to określane jest jako Przemysłowy Internet Rzeczy (Industrial Internet of Things).
Co zyskuje branża przemysłowa po wprowadzeniu IIoT?
Internet Rzeczy w przemyśle usprawnia działania w zakładzie produkcyjnym, dzięki lepszej komunikacji, monitorowaniu produkcji oraz sprawniejszym kontaktom z klientami. IIoT zapewnia nie tylko pracę inteligentnych urządzeń oraz zbieranie i udostępnianie danych, ale również:
IIoT to połączenie inteligentnych urządzeń, ich sterowników, czujników. Dodatkowo Przemysłowy Internet Rzeczy pozwala na zbieranie i udostępnianie ogromnych ilości danych, w związku z czym możliwe jest monitorowanie całego procesu produkcji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zakłady produkcyjne zyskują możliwość błyskawicznego reagowania na jakiekolwiek zakłócenia oraz redukuje to marnowanie zarówno czasu jak i materiałów, niezbędnych w procesie produkcji. Zaplanowany proces produkcyjny może być porównywany z takim w czasie rzeczywistym, a dodatkowo istnieje możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji w czasie trwania procesu.
2. Praca zdalna
Dzięki temu, że IIoT łączy maszyny w sieci transmisji danych, możliwe jest zdalne zarządzanie pracą urządzeń. Osoba pracująca w fabryce może zarządzać sprzętem i monitorować pracę z każdego miejsca, nie udając się przy tym fizycznie do urządzeń wymagających konserwacji.
Dzięki IIoT możliwe jest łatwe i szybkie wdrożenie alarmów z systemu utrzymania ruchu, który oparty jest na stanie technicznym sprzętu. Technologia ta pozwala na wdrożenie utrzymania ruchu ukierunkowanego na niezawodność, jak również wykorzystanie wzorców uczenia maszynowego w celu wsparcia konserwacji prognozowanej. Ma to decydujący wpływ na wyższą wydajność produkcji, krótsze czasy przerw, wyższą dyspozycyjność urządzeń oraz znaczącą większy zwrot kapitału, który został zainwestowany.
Aktualnie kody kreskowe znajdują się właściwie na każdym produkcie, natomiast RFID (metoda identyfikacji radiowej) w coraz większym stopniu zaczyna odsuwać kody kreskowe na drugi plan, ze względu na większą elastyczność i prostą implementację. Idąc w parze z GPS, technologia RFID oferuje większe możliwości, jednak nadal problematyczne wydaje się być zbieranie i udostępnianie danych. IIoT pozwala na łączenie kodów kreskowych z systemami RFID, eliminując przy tym wiele problemów komunikacyjnych. Umożliwia natomiast systemom zbieranie i udostępnianie dużej ilości danych na temat produktów, procesów, materiałów oraz lokalizacji i przemieszczenia. Finalnie niesie to ze sobą efektywniejsze zarządzanie procesami i urządzeniami w czasie rzeczywistym.
Six Sigma, Lean Manufacturing oraz pozostałe wzorce służące do lepszego zarządzania produkcją potrzebują dostęp do dużej ilości danych. W tym tkwi kluczowy udział Przemysłowego Internetu Rzeczy. Za jego pomocą dane dotyczące produktów oraz procesy agregowane są w sposób efektywny. Pozwala on również dostarczać dane odpowiednim narzędziom, osobom, we właściwe miejsca aby dokonać ich analizy.
IIoT pozwala na połączenie prawie wszystkiego, łącznie ze sprzętem do wewnętrznego transportu materiałów, jak np. wózki samojezdne oraz automatyczne systemy składowania i pobierania. Pozwala to na automatyczne wezwanie wózka samojezdnego przez linię produkcyjną w celu odbioru gotowego produktu lub dostawy materiałów. Wózek natomiast może wezwać automatyczny system składowania i pobierania z prośbą o umieszczenie danych produktów w magazynie , natomiast system system obsługi linii produkcyjnej ma możliwość wezwania automatycznego systemu składowania i pobierania w celu przesłania większej liczby surowców, co w efekcie końcowym niesie za sobą wezwanie wózka samojezdnego. Wszystkie te procesy realizowane są automatycznie, przy udziale wzajemnej komunikacji w czasie rzeczywistym.
IIoT umożliwia bardziej efektywny kontakt z dostawcami, dzięki dostarczeniu im najważniejszych informacji, niezbędnych do zdalnej obsługi i optymalizacji procesów. Komunikacja ta może być rozszerzona o dane dotyczące wielkości produkcji, zapasów materiałów oraz stanów magazynowych. Pozwala to na terminowe dostawy z magazynu, wsparcie programów zarządzania stanami magazynowymi przez dostawców oraz efektywniejsze zarządzanie zasobami.
Przemysłowy Internet Rzeczy daje klientom możliwość wielokanałowego podglądu stanów magazynowych gotowych towarów. Wpływa to na optymalizację u producenta stanów magazynowych, niższe koszty transportu, magazynowania, dystrybucji oraz wyższy poziom obsługi klienta końcowego. Pracownikom łatwiej dostarczyć właściwe produkty w określone miejsca i w odpowiednim czasie, co wpływa na zadowolenie klientów.
IIoT pozwala pracownikom na szczeblach kierowniczych otrzymywać właściwe informacje, tak aby w czasie rzeczywistym osoby te wiedziały co dzieje się na hali fabrycznej. Dzięki czemu kierownicy firmy produkcyjnej mogą w szybszy sposób podejmować odpowiednie decyzje, niezbędne do bardziej efektywnego zarządzania kosztami, a co za tym idzie zwiększenia dochodów firmy.
Rozwój w kolejnych latach
Dane zawarte w raporcie Markets&Markets IoT in Manufacturing Market – Global Forecast wskazują jednoznacznie, że do 2021 roku rynek IIoT wzrośnie średnio o 27% rocznie, a jego wartość będzie wynosiła ponad 20 mld dolarów. Jak szacują analitycy, głównymi czynnikami sprzyjającymi ciągłemu rozwojowi Przemysłowego Internetu Rzeczy jest chęć przejęcia kontroli nad infrastrukturą produkcyjną, kontrolowaniem jej kosztów utrzymania oraz wydajności. IIoT pozwala na dużo więcej, niż jak do tej pory sądzono. Zapewnia łączność urządzeń i ludzi, umożliwiając przy tym gromadzenie i udostępnianie dużych ilości danych, jak również pozwala na wykorzystanie i integrowanie inteligentnych i automatycznych maszyn. Przemysłowy Internet Rzeczy to doskonałe narzędzie w rękach zakładu produkcyjnego, które wpływa na poprawę efektywności wielu procesów i operacji. Nie idąc za koncepcją Przemysłu 4.0 musimy zdać sobie sprawę, że tak naprawdę stawiamy krok w tył, a w dzisiejszych realiach każdy krok ma znaczenie.