Zanim dokonamy zakupu sprzętu, warto zadać sobie pytanie, „Do czego jest mi potrzebny komputer?”. W jaki sposób będzie wykorzystywany i jakie funkcje będą niezbędne. Jeżeli odpowiedzą sobie Państwo na to pytanie, śmiało można się udać na zakupy.
Komputer jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, które składa się z podzespołów wykonanych przez wiele różnych firm. Na świecie istnieją setki producentów sprzętu i często się zdarza, że części są niekompatybilne. Objawia się to w praktyce różnymi problemami począwszy od trudności w instalacji systemu operacyjnego, a kończąc na trwałym uszkodzeniu sprzętu. Jednym z najczęstszych objawów jest tzw. zawieszanie się komputera.
Wskazuje to na ukrytą wadę lub niekompatybilność podzespołów. W celu uniknięcia wyżej wymienionych sytuacji komputer powinien być planowany przez osobę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Ponadto na sprzęcie po montażu, powinien być zainstalowany system operacyjny wraz z kompletem aktualnych sterowników. Jeżeli dotychczasowe operacje zakończyły się bezproblemowo, komputer należy przetestować specjalnymi programami przez okres minimum 12 godzin.
Na wstępie trzeba wyjaśnić pojęcie „składak”. Otóż, jest to komputer wykonany z dowolnie dobranych podzespołów, a montażu dokonuje osoba mało doświadczona. Zazwyczaj jest to hobbysta, student lub tzw. „informatyk” (informatyk – osoba zajmująca się sieciami, zarządzaniem komputerami lub pisaniem programów). Często zdarza się, że takie „prototypy” działają bardzo dobrze, ale nie zawsze jest to regułą. Czasami elementy użyte w takim sprzęcie z założenia są najtańsze, żeby konkurowały z cenami komputerów firmowych. Ponadto brak doświadczenia montera, powoduje błędy montażu, co nierzadko doprowadza do trwałego uszkodzenia elektroniki. Warto pamiętać również o tym, że sprzęt elektroniczny jest bardzo skomplikowany technicznie i nie trudno jest o usterki. Mając komputer od osoby znajomej, niezręcznie jest zwrócić się do niej o naprawę, zarzucić niedokładność lub wytknąć błąd. Natomiast mając gwarancję sklepu, możemy śmiało zgłaszać problemy lub bezpłatnie otrzymać wiele wskazówek i cennych porad.
Kupić zaplombowany komputer, to tak jakby kupić przysłowiowego „kota w worku”. Zamawiając podzespoły wybierają państwo konkretne produkty zaufanych marek. Przy odbiorze sprzętu warto móc zajrzeć, czy komputer zgadza się z Waszym zamówieniem. Zaplombowany komputer ogranicza możliwość jego rozbudowy, zmusza Państwa do wizyt w serwisie z każdą, nawet mało istotną modernizacją. Standardem w firmach plombujących sprzęt jest zmuszanie użytkownika do odpłatnych przeglądów – obowiązkowych dla zachowania gwarancji. O te dodatkowe koszty warto dowiedzieć się wcześniej.
Czy lubią Państwo hałas odkurzacza? Komputer w najtańszej obudowie, z wyjącymi wentylatorami będzie pracował podobnie. Może warto, więc zainwestować w obudowę dobrej firmy. Za niewielką dopłatą mogą państwo zapewnić sobie ciszę, komfort i bezpieczeństwo pracy. Pamiętajmy – w sprzęcie komputerowym tanio nie znaczy dobrze! Konstrukcja markowych obudów jest oparta na sztywnym, niewpadającym w wibracje stelażu. Ich „blacha” jest z reguły grubsza, przez co stanowi lepszą izolację dźwięków dochodzących do nas z wnętrza komputera. Dobra obudowa to również cicha praca zasilacza (funkcja – Noise killer, płynna regulacja obrotów wentylatora względem temperatury) oraz bezpieczeństwo sprzętu (dzięki systemowi PFC – zabezpieczeniu niskich napięć).
O stosunku ceny do jakości warto pamiętać przy wyborze wszystkich elementów komputera. Niejednokrotnie cena podzespołu o tej samej nazwie i teoretycznie podobnych parametrach różni się o 20 – 30% w zależności od producenta. Różnica ta nie wynika jednak tylko z „ładniejszego pudełka” i lepszej nazwy. Dobry producent to trwalsze wykonanie, większa wydajność, niska awaryjność sprzętu i często dłuższa gwarancja. Sprawdzone, znane od dawna marki to gwarancja wsparcia technicznego (bezproblemowa dostępność sterowników), nadążające za postępem sprzętu aktualizacje oprogramowania (nowsze bios-y) i niejednokrotnie większa kompatybilność z pozostałymi elementami.
Stosunek ceny do jakości można pokazać także na przykładzie urządzeń peryferyjnych. Najtańsze drukarki są urządzeniami „jednorazowymi”. Ich cena jest porównywalna z ceną kompletu nowych tuszów, a czas pracy skalkulowany na roczną gwarancję, po której upływie jakakolwiek naprawa nie jest opłacalna. Inwestycja w komputer jest dla większości z Państwa wydatkiem znacznie uszczuplającym domowy budżet. Może, więc warto rozważyć, czy wolimy kupić sprzęt o mniejszej awaryjności, (choć na początku zapłacimy troszkę więcej), czy nabyć tańszą wersję, ( w którą szybko będziemy musieli doinwestować lub naprawiać). Wybór należy do Was.
Zanim Państwo kupicie komputer lub podzespoły, warto sprawdzić jak długo dana firma istnieje na rynku. Dana informacja pozwoli przybliżyć prawdopodobieństwo uzyskania późniejszej obsługi gwarancyjnej. W Polsce branża IT jest bardzo trudna, stąd wiele nowo powstałych firm szybko się zamyka. Poszkodowany pozostaje klient, który nie ma gdzie naprawić sprzętu i musi to zrobić na swój koszt..
Naklejki plombujące komputer, brak możliwości zmian w konfiguracji. Punkt przyjęć, czyli sprzęt wysyłany do producenta to tzw. „serwis”. Wiedza obsługi sklepowej pozostawia wiele do życzenia… Nic więcej nie opiszemy, to jest Państwa wybór. Jeżeli macie wątpliwości najlepszym pomysłem jest spytać znajomych.