Przedstawiamy TOP 10 najszybszych superkomputerów na świecie
IBM Summit w Oak Ridge National Laboratory jest w stanie wykonać 200 miliardów obliczeń na sekundę, co czyni go ponad milion razy silniejszym niż najszybszy laptop na świecie. Summit jest również o 60% szybszy niż TaihuLight, który wcześniej był na szczycie rankingu, kończąc pięcioletni okres, w którym Chiny były domem dla najpotężniejszego superkomputera na świecie. Większa moc obliczeniowa zostanie wykorzystana do przyspieszenia naszego rozumienia chorób i identyfikacji materiałów nowej generacji.
Najwyższa prędkość: 122,3 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 2 282 544
Drugie miejsce należy do superkomputera zainstalowanego w National Supercomputing Center w Wuxi w Chinach. Sunway TaihuLight jest w stanie wykonać około 93 000 bilionów obliczeń na sekundę.
Najwyższa prędkość: 93 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 10 649 600
System Sierra jest drugim nowym produktem IBM w top500 w czerwcu 2018 r., ustanowił giganta technologicznego IBM jako globalną potęgę superkomputerów. Sierra został zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii, aby pomóc naukowcom i inżynierom w symulowaniu działania systemów broni jądrowej.
Najwyższa prędkość: 71,6 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 1 572 480
Wzmocnienie chińskiego roszczenia do mocarstwa superkomputerowego to kolejny monolit, który zachował najwyższą piątkę. Znany również jako Milky-Way-2, został wyeliminowany z pierwszego miejsca w 2016 roku przez Sunway TaihuLight. Superkomputer został zbudowany przez chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych i był najszybszym systemem na świecie przez trzy kolejne lata, zanim znalazł się na drugim miejscu.
Maksymalna prędkość: 61,4 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 4 981 760
5. AI Bridging Cloud Infrastructure (ABCI)
W Japonii jest nowa infrastruktura AI Bridging Cloud (ABCI) w Narodowym Instytucie Zaawansowanej Nauki Przemysłowej i Technologii (AIST) w Tokio. System Fujitsu to wielkoskalowa platforma chmurowa skupiona na aplikacjach AI która będzie dostępna dla szerokiej gamy organizacji, od uniwersytetów po prywatne firmy. Zdobył także ósme miejsce w rankingu Green500 najbardziej energooszczędnych superkomputerów na świecie.
Najwyższa prędkość: 19,9 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 391 680
Najszybszy w Europie superkomputer został nazwany na cześć alpejskiej góry, mniej niż 80 mil od swojego szwajcarskiego Narodowego Centrum Komputerowego. Piz Daint został zmodernizowany w 2017 roku dzięki dodatkowym procesorom graficznym NVIDIA P100 Tesla, zwiększając jego wydajność z 9,8 do 19,6 petaflopów.
Najwyższa prędkość: 19,6 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 361 760
Tytan zdobył ponadprzeciętną nazwę. Konstrukcja Cray przyczyniła się do przełomowych odkryć w Oak Ridge Leadership Computing Facility (OLCF), które poprawiły bezpieczeństwo i wydajność elektrowni jądrowych, przyspieszyły opracowywanie leków i poprawiły zrozumienie zmian klimatu.
Maksymalna prędkość: 17,6 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 560 640
Trzecia maszyna IBM na liście była najszybszym superkomputerem na świecie w czerwcu 2012 r., ale od tego czasu powoli spadała na liście. Służy głównie do symulacji broni jądrowej.
Maksymalna prędkość: 17,2 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 1 572 864
Kolejny system Cray, Trinity, działa w Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku.
Maksymalna prędkość: 14,1 petaflopy
Całkowita liczba rdzeni: 979 968
Cori została nazwana na cześć amerykańskiego biochemika Gerty Cori, pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Sprzęt Cray jest zainstalowany w National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) w Berkeley Lab.
Najwyższa prędkość: 14 petaflopsów
Całkowita liczba rdzeni: 622 336