Zaawansowane sieci teleinformatyczne, inteligentne interfejsy czy zastąpienie serwerów technologią chmury to właśnie te rozwiązania które co raz mocniej wspierają biznes i będą w najbliższych latach wypierać klasyczny model produkcyjnych.
Sztuczna inteligencja umożliwia osiągnięcie celów, dotychczas leżących poza granicami możliwości technologicznymi i wymuszą współpracę z maszynami.
Obecnie w zakładach produkcyjnych konieczne stało się zintegrowanie wielu systemów, w tym również automatyki, w jeden spójny organizm czyli Era Przemysłu 4.0
Najnowsze dane wskazują, że w 2020 roku ilość wygenerowanych danych będzie 50 razy większa niż w 2012 roku.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji do wsparcia w podejmowaniu decyzji, transformacji ekosystemów, modeli biznesowych i zarządzania doświadczeniami klienta ma zdominować inwestycje w cyfrowe innowacje aż do 2025 roku
Do ciekawych rozwiązań możemy zaliczyć przemysłowy robot LG Mobile Manipulator. Jest to robot który powstał z myślą o zwiększeniu produktywności i jakości w zautomatyzowanych fabrykach.
LG Mobile Manipulator jest sześcioosiowym robotem wykorzystującym wózek sterowany automatycznie (AGV). Jest on w stanie wykonywać różne działania, takie jak transport części, montaż produktów i prowadzenie inspekcji, poruszając się po wyznaczonym obszarze linii produkcyjnej.
Kolejnym godnym uwagi rozwiązaniem jest MAVIN (Machine Learning-based Vision Inspection), rozwiązanie LG do wspomagania kontroli jakości wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych algorytmów uczenia głębokiego, opracowanych przez Instytut Inżynierii Materiałowej i Inżynierii Produkcji LG, MAVIN potrafi z wiarygodnością przekraczającą 99% wykrywać wady na liniach produkcyjnych podzespołów elektronicznych, m.in. wyświetlaczy, modułów kamer i akumulatorów do pojazdów elektrycznych. To zaawansowane rozwiązanie jest obecnie używane zarówno w firmie LG Electronics, jak i w różnych przedsiębiorstwach afiliowanych LG.
Spośród głównych czynników rozwoju sztucznej inteligencji w automatyce przemysłowej wymienia się m.in.: rosnące wykorzystanie Internetu Rzeczy (IoT), coraz większe obawy związane z bezpieczeństwem, popyt na tani i energooszczędny proces produkcyjny, automatyzację procesów dotychczas ręcznie kontrolowanych, rozwój technologii związanych z chmurą obliczeniową oraz większe zrozumienie roli i znaczenia integratorów systemów, a także oferowanych przez nich powiązanych produktów. Oczekuje się, że usługa integracji oprogramowania będzie również bardzo szybko się rozwijać.
Tak jak w każdym aspekcie naszego życia, tak i również w przemyśle, trwa proces intensyfikacji wymiany informacji, także bezpośrednio pomiędzy urządzeniami (M2M – Machine to Machine). Według statystyk do roku 2020 Internet Rzeczy (IoT), w tym przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), obejmie ponad 26 mld jednostek.
Do nie tak dawna, zakład przemysłowy działał na kilku oddzielnych poziomach. W dzisiejszych czasach co raz większa uwagę przykłada się do przepływu danych zbieranych i analizowanych w czasie rzeczywistym.
Celem gromadzenia większej ilości danych, przechowywania i analizowania jest przekształcenie ich w użyteczne informacje, które pomagają w zmianie procesów lub sprzętu, co pozwala zwiększyć produktywność, obniżyć koszty i poprawić wydajność energetyczną.
Koncepcja przemysłu 4.0 polega na wspólnym działaniu wszystkich uczestników w czasie rzeczywistym oraz wielokierunkową wymianę danych w ramach sieci uczestników procesu.