Obecnie Procesy produkcyjne można kontrolować i monitorować za pomocą mobilnych urządzeń końcowych które są zintegrowane z oprogramowaniem do analizowania otrzymanych danych.
Uporządkowane informacje które otrzymujemy w czasie rzeczywistym pozwalają nam na dokładniejsze sterowanie urządzeniami.
Celem koncepcji Smart Forward jest skupienie w centrum (jednym miejscu) wszystkich wartości – informacji które możemy przetwarzać i analizować je w czasie rzeczywistym aby dążyć do efektywniejszego wykorzystania zasobów produkcyjnych czy ludzkich.

Dzięki systemom do monitorowania danych w czasie rzeczywistym możemy bardzo szybko i z dużą dokładnością analizować rzeczywistą wartość produkcji, zużytych materiałów eksploatacyjnych, stan zamówień .
Korzystając z elektronicznej tablicy planowania, możemy zaplanować swoje zadania, produkcje czy zlecenia. Biorąc pod uwagę dostępność danych możemy dokładniej analizować oraz optymalizować scenariusze produkcyjne ( biznesowe ).

Dzięki kontrolowaniu wartości oraz ich analizowaniu, tworzenie priorytetowych zamówień czy też zmiana kolejności z powodu nieplanowanych zleceń produkcyjnych może być szybko wdrożone . Algorytmy planowania umożliwiają zarówno planowanie do przodu, jak i do tyłu z opcją optymalizacji czasu przepustowości. Wszystkie możliwe warianty możemy zobaczyć w postaci graficznej.
Systemy wykorzystujące smart forward umożliwiają sterowanie procesami produkcyjnymi za pomocą przeglądarki internetowej i mobilnych urządzeń końcowych. Aktualny status przetwarzania jest wyświetlany na tablicy planowania. Zmiany i awarie w przedsiębiorstwie są odzwierciedlane w czasie rzeczywistym, a plan można dostosować do aktualnej sytuacji na hali produkcyjnej. Maszyny mogą być aktywowane bezpośrednio, jeśli zajdzie taka potrzeba.

System ten daje nam możliwość symulowania możliwych rozwiązań, co sprawia że jest to „narzędzie” przyszłości z którego będą korzystać planiści oraz analitycy w firmach produkcyjnych ale i nie tylko, ponieważ Smart Forward daje możliwość wdrożenia w praktycznie każdy model biznesowy.

Systemy smart forward nie tylko ułatwiają procesy produkcyjne ale dają nam możliwość analizować parametry jakości, wartości temperatury czy też inne dane które nasze urządzenie będzie w stanie wyeksportować do dalszej analizy.
Centralizacja przepływu danych pozwala również wyeliminować nam uciążliwe drukowanie, sortowanie i obsługa dużej liczby dokumentów które do tej pory były nieodzownym elementem pracy przy analizowaniu danych.
Zoptymalizowany wizualnie przegląd danych przechodzących od danych operacyjnych i danych maszynowych do danych jakościowych zapewnia kompleksowy i kontekstowy przegląd. Słabe punkty i potencjał ulepszeń można szybko i łatwo zidentyfikować, czas przepustowości i czasy stacjonarne można jeszcze bardziej zmniejszyć, a w PDCA można rozważyć i zoptymalizować procedury.
Dzięki temu Smart Forward jest kluczem do znacznego zwiększenia wydajności.