Rewolucja Programowalnych Sieci Komputerowych nadchodzi wielkimi krokami. W przeciągu ostatnich lat fraza ta przybiera na popularności. Pomimo, że architektura SDN rozwija się od 1995 roku to jednak dopiero w ostatnim czasie stała się popularna. Wszystko to dzięki większej dostępności do urządzeń i aplikacji mobilnych, rozwojowi wirtualizacji serwerów oraz ciągłemu tworzeniu się nowych serwisów, pracujących w oparciu o chmury obliczeniowe. Istotnym elementem jest również wzrost popytu klientów na sieci, które są elastyczne i intuicyjne w zarządzaniu. Na rozwój SDN wskazuje duża liczba wykładów i prelekcji prowadzonych na branżowych konferencjach. Nie bez znaczenia się również kroki podejmowane przez największych producentów sprzętu sieciowego (np. Cisco, Juniper i Nokia) w celu zwiększenia popularności tej technologii i sprawienia, by była dla nich dochodowa.
Wszystko to spowodowało, że sieci definiowane programowo stały się nieodłącznym rozwiązaniem każdego większego gracza na rynku sieciowym, które powinien posiadać w swoim portfolio.
Co to jest SDN?
Definicja „Software Defined Network” wbrew pozorom nie jest oczywista. Duże znaczenie w doborze odpowiednich słów ma tutaj indywidualne wyobrażenie na temat SDN. Ogólnie rzecz ujmując, jest to podejście do wirtualizacji sieci, której celem jest optymalizacja zasobów sieciowych i elastyczność, a co za tym idzie płynną adaptację sieci do ciągle zmieniających się potrzeb biznesowych, aplikacji i ruchu.
Można spotkać się też z rozszerzoną definicję pojęcia SDN: „Architektury Datacenter SDN posiadają zdefiniowane programowo nakładki lub kontrolery, które są abstrahowane z bazowego sprzętu sieciowego, oferując intensywne lub oparte na polityce zarządzanie siecią jako całością. Wynikiem tego jest sieć centrów danych, która jest lepiej dostosowana do potrzeb obciążeń aplikacji poprzez zautomatyzowane (a tym samym szybsze) dostarczanie danych, programowe zarządzanie siecią, wszechobecną widoczność zorientowaną na aplikację oraz, w razie potrzeby, bezpośrednią integrację z platformami w chmurze.”
Cała koncepcja oparta jest na rozwiązaniach sieci bezprzewodowych stosowanych w korporacjach z zastosowaniem centralnie zarządzalnego kontrolera:
Zalety posiadania SDN w firmie
Potencjał programowalnej sieci komputerowej jest ogromny. Pozwala ona zmienić sieć w innowacyjne środowisko informatyczne, które jest w stanie spełnić wszystkie oczekiwania biznesowe, a jednocześnie nie powoduje tak zwanego „wąskiego gardła”. Sieć SDN oferuje szeroki wachlarz korzyści w biznesie. Poprzez rozdzielenia warstw sterowania oraz transportu, wpływa na większą elastyczność minimalizuje czas potrzebny do wprowadzenia nowych zastosowań na rynek. Programowalność wpływa na łatwość automatyzacji funkcji sieciowych, co prowadzi do zmniejszenia kosztów operacyjnych dla organizacji IT.
Korzystając z SDN zyskujesz:
– elastyczne rozwiązania i minimalizację kosztów,
– wyższą wydajność informatyczną za pomocą automatyzacji procesów,
– optymalizację działania aplikacji (Application Awareness),
– abstrakcyjna infrastrukturę.
Rozwój Programowalnych Sieci komputerowych
Największy wpływ na rozwój SDN ma ONF. Jest to organizacja, która w głównej mierze zajmuje się promowaniem, adaptacją do istniejących rozwiązań oraz wdrażaniem całej architektury. Następuje to poprzez definiowanie otwartych standardów tego typu sieci. Nadrzędnym celem ONF jest sprawienie by Programowalne Sieci Komputerowe stały się w niedalekiej przyszłości rozwiązaniem komercyjnym, o popularności porównywalnej do aktualnie istniejących, konwencjonalnych rozwiązań. Ta sama organizacja jest również autorem protokołu OpenFlow, czyli jedynego otwartego standardu definiującego sposób komunikacji pomiędzy płaszczyzną kontrolną i transmisyjną sieci w architekturze SDN. Programowalne sieci komputerowe to z pewnością ewolucja istniejących sieci konwencjonalnych, która jest w tym momencie bardzo popularna. Pozostaje nam cierpliwie poczekać na to w jakim kierunku pójdzie jej dalszy rozwój.