Firma Lenovo, podczas konferencji Lenovo Transform 3.0 at Accelerate, zaprezentowała submarkę ThinkReality, która odpowiedzialna będzie za rozwój sekcji AR (augmented reality – rzeczywistości rozszerzonej). Jej zadaniem jest pomaganie pracownikom firm w obsłudze aplikacji AR, co ma znacząco wpłynąć na minimalizowanie czasu naprawy, eliminowanie błędów, jak również usprawnianie złożonych procesów i poprawianie jakości szkoleń.
Możliwości platformy ThinkReality
Platforma ThinkReality pozwala użytkownikom na „przypinanie” informacji cyfrowych 3D, interakcję oraz współpracę z nimi w czasie rzeczywistym, co ma wpłynąć na zwiększenie świadomości kontekstowej i efektywności pracy. Istotnym faktem jest to, że platforma jest neutralna względem urządzeń i chmur, co jest ułatwieniem dla klientów korporacyjnych przy wdrażaniu aplikacji AR i VR (virtual reality – rzeczywistość wirtualna) oraz zarządzaniu nimi w różnych systemach operacyjnych, usługach w chmurze i urządzeniach. Ogromny potencjał segmentu AR sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, dostarczających efekty Rzeczywistości Rozszerzonej.
Urządzenie gogle AR ThinkReality A6
Przedstawicielem marki Lenovo w tym segmencie mają być gogle AR ThinkReality A6. Urządzenie umożliwia wdrażanie rozwiązań Augmented Reality dla przedsiębiorstw. A6 waży 380 gramów i ma ukośne pole widzenia 40 st. z rozdzielczością 1080p na oko. Gogle ThinkReality A6 wyposażone są w procesor Qualcomm Snapdragon 845 Mobile XR Platform i system operacyjny Android. Posiada platformę falowodową Lumus oraz procesor wizyjny Intel Movidius Vision Processing Unit (VPU).
Przeznaczenie gogle AR ThinkReality A6
Urządzenie przeznaczone ma być na rynek przemysłowo-biznesowy. Gogle AR mają sprawdzić się na wielu płaszczyznach, takich jak praca, trening, czy też szkolenia. Wskazówki nanoszone wirtualnie na rzeczywiste obiekty ułatwiają podejmowanie działań. Dodatkowo, użytkownik nie musi odrywać wzroku od ewentualnych dokumentów na ekranie komputera, co niewątpliwie poprawia komfort pracy. Prace nad technologią, choć już nie zupełnie nową, wciąż trwają. Lenovo, Microsoft oraz kilka innych firm wciąż pracują nad ulepszeniem Augmented Reality. Wyświetlacz znajdujący się przed oczami użytkownika z pewnością jest wygodniejszy od ekranu smartfona, tabletu, czy laptopa.
Oprogramowanie dla platformy ThinkReality
Jednym z istotniejszych aspektów będzie software, ponieważ platforma ThinkReality musi dostarczyć odpowiedni content. Developerzy mają tworzyć własne aplikacje, aby sprostać indywidualnym wymaganiom klientów. Wolność wyboru co do współpracy z systemami, pozwoli na wykorzystanie zarówno Amazon Web Services , jak i narzędzia Microsoft Azure. Aby móc skorzystać z softu od firmy Lenovo nie trzeba będzie posiadać gogli AR ThinkReality A6. Wykorzystać można także Oculus Rift. Jest to ekosystem typu open. Aktualnie nie jest znana cena systemu od tajwańskiego producenta, jednak można spodziewać się, że będzie ona wyższa niż odpowiedniki konsumenckie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że target jest tutaj również inny.