ExFAT, Extended File Allocation Table, to system plików Microsoftu dla dysków flash i kart SD, który został uruchomiony w 2006 roku. Do tej pory był zastrzeżony i montaż tych dysków i kart na komputerach z systemem Linux wymagał zazwyczaj instalacji dodatkowego oprogramowania. Dziś jednak Microsoft ogłosił, że wspiera dodanie exFAT do jądra Linux i publikuje publicznie specyfikacje techniczne dla exFAT.
Dla Microsoftu ważne jest, aby społeczność Linuksa mogła bez obaw korzystać z exFAT zawartego w jądrze Linuksa. W tym celu udostępnia publicznie specyfikację techniczną Microsoft dotyczącą exFAT w celu ułatwienia rozwoju zgodnych, interoperacyjnych wdrożeń. Oprócz tego, że chce, aby exFAT stał się częścią jądra Linux, Microsoft ma nadzieję, że specyfikacje exFAT staną się częścią definicji Linux Open Invention Network. Po przyjęciu kod zyskałby na obronnych zobowiązaniach patentowych ponad 3040 członków i licencjobiorców OIN zauważa firma.
Microsoft i Linux były kiedyś śmiertelnymi wrogami – a niektórzy członkowie społeczności Linuksa zdecydowanie nadal uważają Microsoft za oprogramowanie anty-otwarte. Jednak obecnie Microsoft wyraźnie wybrał open source a Linux, jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na platformie Azure i opcjonalnie częścią systemu Windows 10, dzięki podsystemowi Windows dla systemu Linux. Ciekawie będzie zobaczyć, jak społeczność zareaguje na tę propozycję. Posmak strategii Microsoftu polegającej na „objęciu, rozszerzaniu i gaszeniu” wciąż trwa w społeczności jeszcze do niedawna ten ruch zostałby zinterpretowany jako kolejny tego przykład.