Obecnie większość BIZNESÓW jest cyfrowa, a zespoły potrzebują szybszego internetu, aby wykorzystywać duże zbiory danych i korzystać z aplikacji SaaS opartych na chmurze.
W przeszłości pracownicy narzekali na problemy z połączeniem internetowym i niskimi prędkościami internetowymi obecnie jest to nie do przyjęcia z powodu cyfrowego sposobu myślenia oraz korzystania z cyfrowych narzędzi i rozwiązań, aby myśleć nieszablonowo. Na szczęście firmy, które szukają rozwiązań mogą wypróbować nowe urządzenia IEEE 802.11ax. zwana potocznie Wi-Fi 6, technologia jest w stanie zapewnić lepszą łączność z większą liczbą urządzeń jednocześnie.
Maksymalna prędkość oferowana przez Wi-Fi 6 wynosi 9,6 Gb / s, podczas gdy maksymalna oferowana przez poprzednią generację to 3,5 Gb / s. Chociaż poszczególne urządzenia, takie jak komputery, tablety i telefony komórkowe, uzyskują tylko pewien procent teoretycznej prędkości na swoim urządzeniu, Wi-Fi 6 może połączyć się z dwukrotnie większą liczbą urządzeń i lepiej zoptymalizować sieć, aby zwiększyć wydajność. Dzięki dwóm (nowym) technologiom – MU-MIMO i OFDMA – zawartym w standardzie Wi-Fi 6, firmy korzystające z aplikacji intensywnie wykorzystujących dane, które używają interfejsów API do pobierania danych z różnych źródeł w czasie rzeczywistym i przeprowadzania analiz w chmurze, zobaczą oznaczone ulepszenia.
MU-MIMO i OFDMA pomagają wszystkim w szybszym dostępie do Internetu MU-MIMO. Nie jest to nowa technologia. To skrót od Muli-User Multiple Input Multiple Output i jest częścią standardu IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5), aby zapewnić lepszą łączność w gęstych środowiskach urządzeń.
Zasadniczo MU-MIMO to wczesny wysiłek specjalistów od sieci, aby upewnić się, że domy, biura i inne placówki są przygotowane na przyszłość bezprzewodową, opartą na czujnikach, obciążoną urządzeniami, do której zmierzamy – z prognozami IDC, jest także na dobrej drodze, aby do 2025 roku wprowadzić 41,6 miliarda podłączonych urządzeń do naszego życia. Przed MU-MIMO routery i urządzenia używały SU-MIMO. SU w SU-MIMO oznacza jednego użytkownika i pozwala tylko routerom komunikować się z jednym urządzeniem na raz. Natomiast w przypadku MU-MIMO routery mogą komunikować się z wieloma urządzeniami jednocześnie. Chociaż MU-MIMO jest częścią Wi-Fi 5, ewolucja do Wi-Fi 6 lub IEEE 802.11ax jest ważna, ponieważ pozwala MU-MIMO na wykorzystanie nowej technologii znanej jako wielokrotny dostęp z podziałem częstotliwości ortogonalnej (OFDMA), aby być jeszcze bardziej wydajnym.
OFDMA zasadniczo dzieli każdy kanał Wi-Fi na pod kanały i przenosi pakiety danych dla wielu użytkowników jednocześnie, co zapewnia bardziej optymalne wykorzystanie całego sygnału. Aby uprościć sprawę, można łatwo pomyśleć o Wi-Fi 5 jako aplikacji mobilnej, która rezerwuje taksówki tylko między wyznaczonymi hubami (routerami) i ustawia urządzenia docelowe (podłączone).Gdy więcej użytkowników dołącza się do aplikacji, liczba samochodów w hubie pozostaje stała, a zatem usługa jest powolna i na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Ponadto, ponieważ samochody muszą zgłosić się do centrum przed ponownym zarezerwowaniem, nie można ich zoptymalizować.
W przeciwieństwie do tego Wi-Fi 6 jest nowoczesną aplikacją, która pozwala użytkownikom rezerwować taksówki i jednocześnie obsługiwać użytkowników (dzięki MU-MIMO). Samochody nie muszą się zgłaszać, mogą być udostępniane przez nieznajomych podczas tej samej podróży, i umożliwiają rezerwację przed wysadzeniem pasażera (dzięki OFDMA). Razem MU-MIMO i OFDMA pozwalają Wi-Fi 6 zapewnić firmom szybszy dostęp do Internetu, do znacznie większej liczby urządzeń – a także obsługują czujniki (takie jak inteligentne czujniki światła i ruchu stosowane w biurach, które chcą oszczędzać energię i zwiększać bezpieczeństwo), które przesyłają ograniczone dane.
Routery i urządzenia wymagają aktualizacji. Aby być całkowicie uczciwym, gdy operatorzy i operatorzy telekomunikacyjni świadczą tę usługę, firmy muszą zainwestować w odpowiednie routery, aby Wi-Fi 6 działał dla nich. Ponadto muszą zainwestować w nowe urządzenia – telefony i laptopy – aby naprawdę korzystać ze wszystkiego, co oferuje Wi-Fi 6. Chociaż aktualizacja może nie poprawić znacząco poszczególnych połączeń to zbiorowe „środowisko urządzeń” w biurze może zyskać całkiem sporo, ponieważ coraz więcej urządzeń będzie obsługiwanych lepiej i szybciej.
Ponadto firmy muszą pamiętać, że Wi-Fi 6 powoduje, że standard WPA3 jest obowiązkowy. Oznacza to, że sieć jest domyślnie bardziej bezpieczna, zapobiegając hakerom z wyrafinowanymi narzędziami „odgadywania haseł” za pomocą algorytmów i przyspieszonych zestawów prób i błędów. Ogólnie rzecz biorąc, przejście na Wi-Fi 6 jest dobre dla firm ale też zdecydowanie pomaga przyspieszyć Internet dla wszystkich.