Sieć Mesh Wi-Fi pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału Twojego łącza internetowego poprzez zapewnienie doskonałej mocy sygnału w domu, od fundamentów aż po dach.
Najczęstszą spotykaną domową konfiguracją sieci jest usytuowanie jednego, głównego routera w miejscu gdzie nie będzie widoczny. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, zasięg często pogarsza się od razu po wyjściu z pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, nie wspominając już o pomieszczeniach znajdujących się na innym piętrze lub na drugim końcu budynku. W takiej sytuacji użytkownicy borykający się z takim problemem, skłaniają się ku zakupowi ‘mocniejszego’ routera, który w założeniu ma objąć swoim zasięgiem cały budynek. Jednak czy to najlepsze rozwiązanie? Jeśli zależy nam tylko na ‘kreskach zasięgu Wi-Fi’ to tak, ale co z dziesiątkami urządzeń pracujących w naszej sieci? Dowiedz się jak działa Mesh Wi-Fi i daj sobie pomóc.
Czym właściwie jest sieć Mesh Wi-Fi?
Takie sieci to połączone ze sobą grupy urządzeń, które tworzą jedną, wspólną sieć, współpracując między sobą. Odpowiednio rozmieszczone urządzenia zwiększają zasięg naszej sieci, a dodatkowo pomagają rozładować ‘internetowy ruch’ jednocześnie poprawiając prędkość łącza internetowego. Połączenia te często określane są mianem sieci kratowych.
Jak działają sieci Mesh w praktyce?
Sieć mesh jak wcześniej ustaliliśmy to zespół współpracujących ze sobą urządzeń. Oznacza to, że będąc w różnych częściach domu możemy być połączeni z różnymi urządzeniami pozostając w tej samej domowej sieci. Przełączanie się między nimi zachodzi automatycznie i błyskawicznie, więc nie będziemy nawet zauważać tego faktu. Gdy zajdzie potrzeba zmiany połączenia celem polepszenia jakości sygnału Wi-Fi, zostaniemy automatycznie przełączeni do urządzenia, które oferuje najlepsze parametry sieci, zazwyczaj jest to najbliżej położony punkt dostępowy.
Czy naprawdę warto?
Ciężko określić czy w każdym wypadku taka technologia jest potrzebna. Zależy to od wielkości budynku, potrzeb użytkownika oraz liczby urządzeń pracujących w sieci. Rozwiązania, które oferują sieci Mesh Wi-Fi możemy porównać do typowej sytuacji w dużym markecie. Często napotykamy na sytuacje, gdzie otwarta jest wyłącznie jedna kasa. Przyjmijmy, że rolę jednej kasy przejmie główny router. Kiedy jesteśmy sami lub w gronie 2-3 osób jedna kasa w zupełności wystarczy, czas oczekiwania nie jest wygórowany, a sam proces przebiega dość sprawnie. W godzinach zakupowego szczytu wygląda to nieco inaczej, jedna długa kolejka, wszyscy czekają, a przemęczenie kasjera daje się we znaki i obsługa staje się problematyczna. Otwierając kolejne kasy możemy rozładować zator i w ten sposób każdy klient zostanie obsłużony z przyzwoitą prędkością oraz jakością. Taka sama sytuacja następuje, gdy dołączymy do lokalnej sieci więcej urządzeń. Każdy z użytkowników zostanie połączony z najlepszym punktem. Użytkownik otrzyma lepszy zasięg Wi-Fi, czyli będzie bliżej umownego ‘kasjera’ co za tym idzie szybciej będzie obsłużony, a samo ‘obsłużenie’ będzie o wiele lepszej jakości. Zatem przydatność takiej sieci jest indywidualną sprawą każdego gospodarstwa domowego i ciężko jednoznacznie przychylić się, do którejś z odpowiedzi, natomiast pewne jest to, że zainteresowanie takim rozwiązaniem ciągle rośnie i coraz rzadziej możemy obserwować sieci, w których znajduje się tylko jedno urządzenie czyli z reguły główny router.
Główne zalety oraz wady:
Każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety, jednak dobre rozwiązania mają więcej plusów niż minusów, nie inaczej jest w tym przypadku.
Różnice w sieciach Mesh:
Sieć Mesh Wi-Fi to określenie zespołu urządzeń, co za tym idzie zespół ten jak każdy inny możemy konfigurować. Możemy zatem wyróżnić kilka różnic w takich zespołach przyglądając się ich głównym parametrom. Na co zwracać uwagę dobierając urządzenia?
Trudność instalacji
Wdrażanie takiego systemu nie powinno stanowić wielkiego problemu. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi pojęciami takimi jak port LAN oraz WAN, warto dowiedzieć się w jaki sposób dostać się do ustawień urządzenia i… to tyle. Sam proces instalacji polega na odpowiednim połączeniu przewodów z urządzeniami oraz późniejszą bezprzewodową konfiguracją takich punktów. Bez trudności można znaleźć wiele przejrzystych internetowych poradników lub oficjalne instrukcje obsługi konkretnych urządzeń.
Podsumowanie
Rozwiązanie Mesh Wi-Fi to świetna opcja dla ludzi, którzy posiadają firmy, duże mieszkania, własne domy lub ogrom urządzeń pracujących w sieci. Zwiększenie zasięgu sieci oraz jakości połączenia nie będzie widoczne na małym metrażu, w takich miejscach w zupełności wystarczy jeden, główny router. Należy jednak pamiętać, że lepszym rozwiązaniem niż ‘mocniejszy router’ jest technologia Mesh Wi-Fi. Wracając do wcześniejszego przykładu… Jak ma się zatrudnienie silniejszego kasjera do jakości obsługi klientów lub ich liczby? Czy będzie on lepszym rozwiązaniem niż zatrudnienie kolejnych dwóch kasjerów? Warto się nad tym zastanowić.