Pojęcie internetu rzeczy nie jest nowym terminem, częściej można spotkać się z określeniem IoT (Internet of Things). Czym w praktyce jest IoT i czym się charakteryzuje?
Co to IoT?
Terminem internetu rzeczy określa się zespół urządzeń, które ściśle ze sobą współpracują wymieniając oraz gromadząc dane. Połączone ze sobą bezprzewodowo (lub bardzo rzadko przewodowo) pozostają w stałym kontakcie. Dziesiątki, a czasami setki czujników oraz sensorów zbierają informacje i wysyłają je do kolejnych jednostek. Za pomocą zgromadzonych danych można automatyzować wiele czynności takich jak usuwanie usterek lub sprawdzanie rzeczywistego stanu zużycia pewnych elementów.
Do czego można wykorzystać tę technologie?
Praktycznych zastosowań można wymieniać dziesiątki, ale tym zastosowaniom przyświeca jeden główny cel – Stworzenie inteligentnych środowisk, czyli ma być łatwiej, lepiej i nowocześniej. Do czego więc konkretnie można wykorzystać takie systemy? Jako przykład możemy podać szeroko pojętą medycynę. Czujniki obserwujące życiowe procesy, aktywność fizyczną, ciśnienie krwi czy choćby zmęczenie, nieustannie przesyłają te dane do systemów w placówkach opieki zdrowotnej. Wdrożone systemy w takich placówkach będą analizowały odebrane informacje i na ich podstawie automatycznie będą podejmowały działania, takie jak zasugerowanie zmiany trybu życia czy też zasygnalizowanie konieczności rozpoczęcia leczenia. Rzeczywistymi i odczuwalnymi skutkami takich działań będą poprawa ogólnego zdrowia oraz wydłużenie czasu życia. Świetnym efektem medycznej współpracy urządzeń w IoT może być również niemal natychmiastowe wykrywanie nowotworów oraz innych groźnych zmian zachodzących w ludzkim organizmie.
Czytając takie spekulacje można poczuć się jak w filmie Sci-Fi, jednak nic bardziej mylnego. Wspomniana technologia jest coraz bliżej nas i staje się jak najbardziej realna, a to tylko jedno z wielu praktycznych zastosowań tytułowego internetu rzeczy.
Gdzie będzie można spotkać IoT w przyszłości?
Pokusić można się o stwierdzenie, że… wszędzie! Ale skupmy się na konkretach.
Nie ma nic przyjemniejszego niż ciepła kawa o poranku przy dźwiękach ulubionej muzyki. Jednak żebyśmy mogli tego przyziemnego luksusu doświadczyć najpierw musimy sobie wspomniany luksus przygotować, a gdyby tak… Przygotowało się samo? Czujnik informuje urządzenia w domu o tym, że właśnie wstaliśmy i następuje szereg zautomatyzowanych procesów. Podnoszą się żaluzje, aromatyczna kawa już czeka w kuchni, radio włącza ulubioną stację, a w między czasie zostaje sprawdzona prognoza pogoda żeby łatwiej było nam dobrać strój, a systemy nawigacyjne monitorują ruch uliczny abyśmy mogli jak najszybciej dotrzeć do pracy i to wszystko dzięki IoT. W czym jeszcze pomoże nam taki system? Urządzenie, które otrzyma konkretne dane będzie wiedziało co z tymi danymi zrobić i zautomatyzuje powszechne działania takie jak włączenie pełnej pralki lub zmywarki. Sterowanie oświetleniem lub zużyciem elektryczności czy też wody, nie będzie żadnym wyzwaniem dla tego systemu.
Budownictwo to dziedzina, która wymaga wiele uwagi oraz pracy fizycznej, a także logistycznej. Zastosowanie IoT w połączeniu z systemami RFID mogłoby całkowicie odmienić oblicze budownictwa. Kontrola zużycia urządzeń poprzez specjalistyczne czujniki, czy też automatyczna wymiana zużytych elementów może przyspieszyć proces budowy. Lokalizowanie sprzętów, inteligentne zaopatrzenia w wymagane surowce lub dynamiczna organizacja pracy to tylko niektóre z zalet możliwości wykorzystania internetu rzeczy na placu budowy. Postęp pracy może być stale monitorowany, a raporty z tego procesu przesyłane na bieżąco do interesanta.
Miasta przyszłości korzystające z inteligentnej technologii będą miały bardzo duże pole do popisu. Czujniki oraz sensory można zamontować praktycznie wszędzie i połączyć je za pomocą IoT. Jak można je wykorzystać? W różnoraki sposób! Na przykład kontrola zapełnienia kontenerów na śmieci i sprytna organizacja ich opróżniania, kontrola ruchu drogowego i kierowanie użytkowników mniej zatłoczonymi drogami oraz dynamiczne sterowanie sygnalizacją świetlną, czy też obserwacja wolnych miejsc parkingowych i informowanie o nich kierowców. IoT pomogłoby również oszczędzać energie, na przykład poprzez inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym poprzez jego dostosowanie do pogody, pory dnia lub obecności ludzi na danym terenie. Kwestie bezpieczeństwa także zostałaby usprawnione dzięki możliwości wykrywania drobnych przestępstw lub przejawów wandalizmu. Wszędobylska obecność czujników i urządzeń pomiarowych mogłaby naprawdę stworzyć metropolie rodem z filmów Sci-Fi, jednak na taki obraz teraźniejszości musimy jeszcze nieco poczekać.
Wszędzie tam gdzie można zainstalować czujnik można również wprowadzić system IoT, czyli w zasadzie… wszędzie. Monitorowanie środowiska i zmian w klimacie czy też bardziej przyziemne pomiary takie jak zużycie prądu w domu można zautomatyzować i zmuszać urządzenia do natychmiastowych działań takich jak błyskawiczne billingi za aktualne zużycie energii czy też ciągły monitoring jej konsumpcji. Dzięki danym z takich pomiarów można zastosować różnorakie oferty taryfowe w zależności od potrzeb indywidualnych użytkowników. Koniec z tajemniczymi usterkami! Przy pomocy sensorów wszystko będzie natychmiastowo wykrywane, a dodatkowo automatycznie naprawiane.
Możliwości, które oferuje internet rzeczy są ograniczone jedynie ludzką wyobraźnią. Zastosowania takiego systemu można mnożyć bez końca i co rusz wymyślać usprawnienia w najróżniejszych dziedzinach obecnego życia.
Konieczne modyfikacje infrastruktury
Nie da się ukryć, że choć mimo poważnych chęci oraz górnolotnych planów, świat czeka jeszcze długa droga do osiągnięcia w pełni inteligentnych przestrzeni. Koniecznym elementem wprowadzenia internetu rzeczy na poważnie, jest instalacja wielu czujników oraz sensorów w praktycznie wszystkich przedmiotach codziennego użytku, a także implementacja mechanizmów, które będą wykonywały zautomatyzowane operacje. Dodatkowo należy stworzyć odpowiednie interfejsy, dzięki którym zwykły użytkonik będzie mógł bezproblemowo współpracować z tak zaawansowanym systemem. Niezbędnym usprawnieniem trzeba objąć także platformy, które będą musiały obsługiwać ogrom napływających informacji oraz podejmować właściwe decyzje.
Podsumowanie
Dzisiaj internet rzeczy dopiero raczkuje, tak jak powiązana z nim technologia RFID. Ogromne plany o miastach przyszłości wydają się być coraz bliżej nas. Powolny proces implementowania nowoczesnych systemów i rozwiązań, ich testowanie oraz sprawdzanie możliwości sprawia, że spełnienie celów postawionych IoT staje się bardzo realne. Jak długo przyjdzie nam jeszcze czekać na to wszystko? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, jednak z całą pewnością jesteśmy już bliżej niż dalej takich realiów codzienności. Rozwój technologii przyspiesza z dnia na dzień i możemy nawet się nie spodziewać jak szybko świat wejdzie na nowy poziom cyfryzacji i automatyzacji.